Nie zaleca się stosowania arkuszy dłuższych niż 5 mb. Blachy takie sprawiają dużo trudności w transporcie, rozładunku, wciąganiu na dach i montażu ze względu na fakt, że przy tej długości arkusze stają się wiotkie, podatne na odkształcenia i zarysowania. Dodatkowo podczas eksploatacji występują niekorzystne zjawiska związane z rozszerzalnością cieplną metali – naprężenia w punktach mocowania.
W przypadku uszkodzenia – zarysowania powłoki zewnętrznej należy bezwzględnie uszkodzone miejsce zabezpieczyć (odtłuścić i nanieść farbę zaprawkową wyłącznie na uszkodzone miejsce).
Składowanie blach na placu budowy przez okres dłuższy niż dwa tygodnie powinno mieć miejsce w zadaszonym, dobrze przewietrzanym pomieszczeniu. Arkusze blachy powinny być umieszczone około 20 cm nad ziemią i pooddzielane między sobą drewnianymi lub styropianowymi przekładkami które zapewnią swobodny przepływ powietrza pomiędzy każdym arkuszem (zapobiega to ewentualnemu „zaparzeniu” blachy i umozliwia odparowanie płynów technolgicznych używanych w procesie profilowania). Pakiet tak przygotowany powinien być oczywiście składowany z dala od rozpuszczalników,kwasów, ługów i innych materiałów żrących.
Uwagi dotyczące załadunku i transportu (niezastosowanie się do nich może spowodować utratę gwarancji):
1. Blachy o długości do 4,0 m można ładować wózkiem widłowym.
2. Blachy o długości powyżej 4,0 m należy przenosić dźwigiem lub suwnicą z trawersem do pasów.
WAŻNE:
Transport
Samochód przewożący blachy powinien mieć odkrytą, czystą skrzynię ładunkową o długości przynajmniej takiej, jak przewożone arkusze. Załadowane pakiety powinny leżeć płasko,
zamocowane do podłoża.
Składowanie
Blachy powlekane powinny być zamontowane na dachu w ciągu 21 dni od daty wyprodukowania. W przypadku konieczności dłuższego składowania należy blachę rozpakować i każdy arkusz przełożyć przekładkami zapewniającymi swobodną cyrkulację powietrza.
Rozładunek
W trakcie ręcznego rozładunku arkuszy nie należy suwać blach po sobie, ani odginać bocznych krawędzi arkuszy. Do prac rozładunkowych należy zapewnić odpowiednią ilość osób. Zaleca się rozładunek mechaniczny na pasach poliestrowych, całych pakietów w celu uniknięcia zarysowań i odkształceń.